Täna, 24. novembril, on kadrilaupäev. Sarnaselt mardisantidele on ka kadrid heasoovlikud õnnetoojad. Kui aga mardid olid mustad, karvased ja koledad, siis kadrid enamasti hoopis ilusad ja valged. Õnne jagavad nad pererahvale aga ühtmoodi. Seega tasub lahked külalised kindlasti vastu võtta.

Kadripäev on eestlastel vana ja rikkaliku kombestikuga tähtpäev, mis tagas karjaõnne. Juba sada aastat on see aga ennekõike kadride ehk kadrisantide jooksmise aeg kui maskeeritakse ja kogutakse andeid. Laulud ja kogu kadrirituaal sarnaneb mardipäeva omaga, samuti õnnistamissõnad ja manamised, mida kadrid pererahvale lausuvad. Siiski on neiski tavades toimunud mitmeid muutusi. Näiteks palusid 19. sajandi kadrid rohkem villu jm näputööks vajalikku, vähem toiduaineid. Mida edasi, seda olulisemad olid kommid ja maiustused ning muidugi ka raha. Juba nimetusest selgub, et ringi rändasid ennekõike naised või naisteks riietunud, maskide valikus on aja jooksul toimunud suuri muutusi.

Kõige harilikum oli 19. ja 20. sajandil maskeerumine kadripereks, kellest kõige tähtsam oli kadriema või siis kadrinoorik. Ülejäänud kujutasid tavaliselt eri vanuses kadrilapsi, kelle jaoks kadriema andisid palus ja kes nende saamiseks laulsid ja tantsisid. Kadriemal oli tihti süles “kadrititt” – kaltsudest jm valmistatud nukk, kes toas tingimata pissis (viljakusega seotud tava, nuku sisse oli peidetud veega täidetud põis, pudel või veeprits) ja keda sai etenduses osavasti kasutada, nagu ka kadriisaks riietunud kaaslast. Kadriperega võis kaasas olla loomamaskides tegelasi. Sageli oli kambas ka pillimees või mitu. Tänapäeval on tihti igal kadril kaasas näiteks vilepill või plokkflööt, millega pererahvale mängida.

Vana aja kombeid on hea ka tänapäeval au sees hoida. Seega kadrilaupäeval võiks sõbrannad kokku kutsuda ja end tavapärase koosviibimise asemel veidi teistmoodi riietada ja ehtida. Kaunid heledad riided selga, loor või kübar pähe ja kindlasti põsed peediga punaseks. Maskid ei tohiks olla jõulised ega koledad, vaid eeskätt nägu varjavad – varem oli väga oluline, et tulijaid ei tuntaks ära. Kampa võib muidugi võtta ka noormehed, aga siinkohal tuleb meeles pidada, et kadrid on end läbi aegade soole vaatamata riietanud eeskätt naisteks. Seejärel tasub kadrilaulud ja -kombed meelde tuletada ning lahke naabri või sõbra uksele koputama ja head õnne viima minna.

Kadrilaulu saab meelde tuletada siin: https://eestilapsed.ee/mardisandid-ja-kadrisandid-kombed-laulud-ja-moistatused-eestilapsed/


Foto: Rene Suurkaev / ERR; https://www.err.ee/1006916/kadri-ja-mardisanditamise-komme-pusib-elujouline
Allikas: https://www.folklore.ee/Berta/tahtpaev-kadripaev.php