Ehitades, renoveerides või ostes maja on aspekte, millele tähelepanu tuleks pöörata, rohkem kui küll. Hea uudis on see, et aitame Sind meeleldi vähemalt ühe sellise olulise tahuga milleks on aknad!

Aknaid ostes on raske olla liiga ettevaatlik. Head kvaliteetset akent on keeruline üle tähtsustada, sest sellest on rohkem kasu kui oskaks esmapilgul arvata. Võttes aega ja planeerides aknad õigetesse kohtadesse valides ka head tooted on võimalik kokku hoida suure osa arvetest. Alustades valgusest: hea paigutusega aken võib olla piisav, et lasta küllaldaselt valgust tuppa. See võimaldab lambivalgust kasutada vaid siis kui õues juba tõesti ka pime on. Kehva paigutusega aken, kus lugemistool jääb toa teise nurka sellist võimalust ei paku.

Teine, meie kliimas ehk olulisemgi on akna soojusjuhtivus. Tänapäeval on hea akna esmane tunnus kolmekordne klaaspakett, mis sisaldab kindlasti kahte energiasäästuklaasi ning millede vahe on täidetud argooniga. Sellised klaasid pakuvad olenevalt akna vaheliistu paksusest ka standardlahendustena U-arve 0,5 ringis, mis on hea tulemus ning võimaldab akendel eriti soojadel akendel pakkuda soojusjuhtivusarvuks suisa alla 0,7. Lasita Aken tootevalikust leiad lisana ka võimaluse kasutada neljakordset klaaspaketti, mis muudab akna veelgi soojemaks.

Väikestest arvetest ehk olulisemgi on aga funktsionaalsus. Mis kasu on suurepärasest aknast kui seda ei kasutata? Seetõttu on aknaid valides äärmiselt oluline teada, mida vajad. Saksa tüüpi, üheraamsed sissepoole avanevad aknad on kahtlemata kõige funktsionaalsemad lahendused meie turul ning meie kliimasse. Akent on võimalik avada nii pöördavanemisse pesemiseks või selleks, et tuppa pääseks rohkesti õhku kui kaldavanemisse, vaid tuulutuseks. Meie akendelt leiad veel ühe lisafunktsiooni, milleks on mikrotuulutus. See võimaldab kodust lahkudes jätta akna täpselt nii palju lahti, et aknatihendite vahelt ei pääse tuppa midagi muud peale värske õhu. Suvisel ajal on meie kliimas väga aktuaalne kõikvõimalike putukate eemal hoidmine majapidamisest. Saksa tüüpi, sissepoole avanevale aknale on putukavõrkude paigaldamine imelihtne, sest putukavõrk jääb õuepoolele ega sega akna kasutamist täie funktsionaalsuse juures.

Skandinaavia tüüpi, väljapoole avanevad aknad ja rõduuksed on heaks võimaluseks klassikalise rõduukse lahendusena kui toapoolel ruumi napib ja õue suunas avanemisel mingeid takistusi ei esine. Neist mugavam ja kasutajasõbralikum lahendus on kindlasti lükanduks, mis võimaldab avada suuri seinapindasid kaotamata sentimeetritki ruumi toa- ega õuepinnalt jättes sulle selle funktsionaalselt kasutuse võimaluse. Neile, kes soovivad täielikult avada terveid klaasseinu, on parimaks lahenduseks voldikuksed, mis võimaldavad kuni kuue meetri laiusi avasid täielikult avada. Lisaks sellele on võimalus valida veel puitkonstruktsioonil klaasfassaade, mis võimaldavad planeerida klaasipinnad vastavalt ettekujutusele ning teha toa ülimalt avaraks kasutades minimalistlikke ja puhtaid lahendusi.

Valida on paljude asjade vahel.
Kust siis alustada?

Esmalt tuleks valida endale sobiv aknatüüp. Kahtlemata pakub PVC aken kõige taskukohasemat lahendust ning alumiiniumaken on väga kitsaste joontega ja samuti hea hinnaga. Kumbki neist aga pole naturaalne ega oma olemuselt soe võrreldes puit- ja puitalumiiniumaknaga. Puitaknas on elu ja looduslikkust, mistõttu paljudes maailma riikides ei valita koolide ja lasteaedade avatäideteks tänapäeval muud kui puitu. Lisaks on puitaken toas kui üheks sisustuselemendiks mitte pelgalt avatäiteks andes oma maitseka olemusega edasi kõiki neid õues ilutsevaid vaateid. Usume, et puit- ja puitalumiiniumaknad on väärtuslikud ning ainsad, mille väärtus ajas ei kahane. Õige hoolduse korral võib neid pärandada oma lastele ning järgmistele põlvedele.

Kuna lastest juba juttu tuli, siis kindlasti on nende nagu ka sinu enda turvalisus asi, mis pakub palju huvi. Aknal on isikuturvalisuse seisukohast suur roll. Valides aknale karastatud või lamineeritud klaasi astud suure sammu turvalisuse suunas. Karastatud klaas on tavalisest kirkast klaasist ligi neli korda tugevam, pidades vastu löökidele ja ka painetele. Juhul kui karastatud klaas puruneb, siis teeb ta seda väikesteks tömpideks tükkidega ega vigasta erinevalt tavalisest klaasist kukkudes inimest. Soovitame esimese korruse maast laeni aknad, või tegelikult iga akna millele keegi otsa saab kukkuda karastada nii seest kui väljast elimineerides sellega vigastuste ohu. Välimine karastus lisab aknaklaasile ka tugevust juhuks kui mõni pall peaks aknasse lendama. Lamineeritud klaas on teine ja veelgi turvalisem lahendus. Purunedes hoiab laminaat klaasikillud liimitult enda küljes. Laminaat säilitab aknaklaasi kuju, mis tähendab eriti head funktsionaalsust kõrgematel korrustel, kus on oht, et keegi võiks aknast läbi alla kukkuda. Lamineeritud klaas tükkideks ei purune ja on selles olukorras ohutuks abivahendiks.

Lisaks klaasidele on oluline turvalisuse element ka sulustusel. Vandalismi ja sissemurdmise vastu aitavad sulustusse lisatud lukustuspunktid, mida on võimalik vastavalt ohu suurusele aknale lisada. Soovides piirata väikeste laste akende käsitsemist pakume laste lukke käepidemetele, mis võimaldavad vanematel kontrollida akende avanemist.

Aknaid valides tuleks võtta ning mõelda kui palju päikest aknast sisse paistab. Nii nagu õigesti paigutatud aken võib soovitud kohale valgust lisada, niisamuti võib seda valgust ka kuumal suvepäeval liiga palju olla.

Soovitame päiksele avatud majade puhul alati kaaluda lõuna ning lääne küljele paigutuvatele akendele päiksekaitseklaase. Päiksekaitseklaas aitab liigse peegeldada aknapinnalt tagasi õue nii, et valgust tuleb tuppa täpselt nii palju nagu soovitud, kuid mitte enam. Päiksekaitseklaasi valides tuleb meeles pidada, et oma valgust tagasi peegeldades teeb klaas toa pimedamaks, mistõttu tuleks klaasi hoolikult valida, et talvisel ajal valgusest jällegi vajaka ei jääks.

Pakume oma akendele ka hulganisti lisasid, millest saab lisainfot meie müügipersonali käest, kes aitavad ka kindlasti kõigi tekkivate küsimuste puhul.