Halloween on lühenenud nimetusest pühakutepäeva laupäev (All Hallows’ Even, misjuures Hallow tähendab vanainglise keeles pühakut). Halloween on tänu oma pikale ajaloole kombinatsioon paljudest traditsioonidest, millest tähtsamad on vana keldi püha Samhain, pühakutepäev ja hingedepäev.
Halloween hakkas Eestis meedia õhutusel levima 1980. aastate lõpus – niisiis umbes samal ajal mitmete Euroopa maadega. Pühakutepäeva laupäev oli eesti rahvakalendris varem tundmatu ja kombestikult ühendab tähtpäev endas meie hingedeaja, mihklipäeva ja mardipäeva tavasid.
Halloweeni puhul on kombeks teha kõrvitsalaternaid ning kaunistada oma kodu erinevate veidi hirmsate kaunistustega (nt luukered, ämblikud, nõiad jne). Samuti pannakse selga kostüümid ning käiakse majast majja naabreid “kollitamas” (inglise keeles “Trick or treat?”). Kui naaber on külaliste tulekuks valmistunud, jagab ta midagi maitsvat ja magusat. Kes aga kommi ei paku, neil tuleb üldjuhul väikese vembu või trikiga arvestada.
Levinud kombe kohaselt on viisakas käia “kollitamas” neid inimesi, kes on oma kodu halloweeni-teemaliselt kaunistanud ja seega oskavad külalisi oodata.
Allikas: https://www.folklore.ee/Berta/tahtpaev-halloween.php
–
Esmakordselt postitatud: 31.10.2021
Täiendatud: 31.10.2022