Aken on hoone, sõiduki vms seinas, katuses või ukses paiknev ava, mis tavaliselt võimaldab lasta sisse valgust ja õhku.
Tänapäeval on aknad tavaliselt klaasitud. Enne seda, kui inimesed teadsid, mis asi on klaas, tehti aknaid paberist, looma nahast ja sarvedest, riidest ja õhukestest marmoritükkidest.
Esimesed meile tuntud klaasaknad tehti ca 100 a. pKr Vana-Egiptuses. Nendest akendest oli aga kahjuks võimatu midagi läbi näha, sest need olid liiga paksud. Läheb mööda aastatuhat ja alles siis muutuvad aknad peaaegu sama läbipaistvaks nagu tänapäeval.
17. sajandi lõpus peeti klaasist aknaid luksuseks ja rikkad inimesed said neid lubada ainult kõige tähtsaimates maja ruumides. Räägitakse, et aknad olevat nii väärtuslikud, et enne pikemat reisi võeti need maha ja ladustati luku taha.
18. ja 19. sajandil koguti Inglismaal ja Prantsusmaal koguni aknamaksu. Maksu suurus sõltus hoone akende arvust ning suurusest. Aknamaksu mõjul hakati Inglise linnades ehitama hooneid vähemate või isegi ilma akendeta. Kehvemad elamistingimused hakkasid aga mõjutama inimeste tervist ning lõpuks asendati aknamaks maja maksuga.
Meile tuntud välimuse, klaaside ja funktsioonidega aknad hakkasid populaarseks muutma kodudes alles 18 sajandil.
Ajalooliselt on aknad olnud peamiselt ristküliku kujuga, kuid tänapäeval kasutatakse üpris palju ka viguraknaid (ümarad, ovaalsed jms).
(Allikas: Wikipedia.org)
Esmakordselt postitatud: 15.02.2019